Co jsme si mysleli, že je kapitalismus?

Zdroj: Tereza MatějčkováPůvodní článek | Všechny komentáře

Tereza Matějčková je vynikající mladá publicistka (studentka), oceněná v letošním roce Hlávkovou cenou, ojedinělý zjev v rámci prohlubující se bulvarizace serveru Česká pozice. Její rešerše Liessmannovy knihy, rozhovory v diskuzi na téma „manažerské správy státu“ a moje kontra.


Vynikající práce, slečno Matějčková, tedy rešerše Liessmannovy publikace, skvělé počtení!

„Proto bylo seznáno, že bude vůbec nejlepší, když zavládne manažerský duch úplně všude – od veřejných institucí po vzdělávací zařízení až po nemocnice. Nakonec byl sám stát coby veřejná věc pojat jako podnik, kterému se daří, je-li spravován šikovným manažerem.
Objev nefunkčnosti manažerské správy… etc. bla bla bla“

Nefunkčnost manažerské správy nezpůsobuje podstata kapitalismu, nýbrž korupce v řadách politiků a státních úředníků, se kterými manažerské struktury svádí odvěký, nečistý a ne vlastní vinou velmi nekalý boj.
Výše uvedené poznámky jistě nejsou leitmotivem celého textu Liessmannovy publikace, ovšem toto konkrétní nehorázné pochybení v jeho vývodech je směšné stejně, jako legendární projev Milouše Jakeše na Červeném Hrádku.
Doposud nikdo nikdy nenastolil ryze manažerskou správu státu a nelze tedy zasvěceně odhadovat, jak hodně by takový správní systém poškodil elementární lidské hodnoty, které pan Liessmann vynáší jako své trumfy, jako argumenty.
Veřejně prospěšných institucí, které zřizuje a spravuje soukromý kapitál je po celém světě obrovské množství, zejména v pro mne tolik oblíbeném Německu, ani v České republice není tento fenomén již zcela neznámý – jedná se o soukromé vzdělávací ústavy, lékařské kliniky, seniorské domy… k takovému rozmachu by rozhodně přispěly i církevní restituce, které však poměrně oprávněně naráží na jejich procesní nedomyšlenost.

ID

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.