Co to, že je ticho?

Zdroj: Helena HulejováPůvodní článek | Všechny komentáře

No, to bude možná něco podobného, jako s tím Jaromírem Jágrem a jeho účastí na modlitbě Nočních vlků v Olšanech, kdy novináři naši světovou celebritu najednou neviděli a neslyšeli :)

To významné ticho možná jinými slovy znamená, že zatímco v NASA si nevědí s as­teroidy, mířícími na naši modrou planetu rady (a v mezičase se statečně procházejí po Měsíci nebo ostřelují nebo odklánějí letící asteroidy), Rusové a Číňané na to půj­dou úplně jinak a odmítají Rothschildovi zadarmo prozradit, jak.

Problém devastace kriticky rozměrnými asteroidy totiž nevězí ani tak v jejich dopadu na svrchní plášť, jako spíš výbuchu nad Zemským povrchem (na tomto principu efektu ničivosti se nad povrchem odpalují rovněž atomové pumy). Dejme tomu, že zmapovat přesnou trajektorii blížícího se projektilu z Vesmíru nebude již brzy potíž a pak už jen postačí vynést, řízeným výbuchem rozptýlit a přesně dislokovat na pome­zí vlivu Zemské gravitace, což je přibližně do výšky 1000 km, dostatečně velké množství blíže „nespecifikované hmoty“, resp. nanočástic, které se nabalí na proléta­jící asteroid, změní jeho aerodynamické vlastnosti (nebude v okolním plynu tak intenzívně bržděn) a především vytvoří na jeho povrchu umělý tepelný štít (slupku), který zabrání jeho zážehu při vstupu do hustší vrstvy atmosféry – podobně jako fun­gují tepelné štíty především ruských raketoplánů (ty americké občas vybouchnou rovnou při startu nebo shoří při snosu, Tom Hanks by mohl vyprávět).

Takže aerodynamicky a termicky vylepšený asteroid při vstupu do atmosféry nevz­plane, tzn. především neexploduje nad povrchem a se svou obrovskou kinetickou energií (řekněme 14 km/sec při kilometrovém průměru) prostě jen prorazí svrchní Zemský plášť, ať již pod hladinou oceánu nebo na pevnině. Dojde k obrovskému, nic­méně podzemnímu výbuchu. Asi to nebude sranda ani v takovém případě se všemi těmi následnými efekty, zejména pokud bude zasažen tektonický zlom – ale tahle pravděpodobnost je už zase o něco menší, než kdyby to spadlo Rothschildovi přímo na federální tiskárnu a my bychom přišli o nezměrné zásoby toaletního papíru a ba­revné revoluce.

Pardon, jako vždy bych závěrem svých, skutečně jen občasných škodolibostí rád při­pojil alespoň náhodně mířenou omluvu, prodnes například Natalii Portman, kterou mám strašně rád a občas v té zemi nedozírných možností, jakou je Amerika, pobývá. Takže promiň, Natalie Heršlag, po Meryl Streep jseš druhá nejlepší :)

ID

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.