Hlas Pavla Blažka: Pozor na demokratizaci

Zdroj: Jan SchneiderPůvodní článek | Všechny komentáře

O „regulaci lidské svobody“ v podání Pavla Blažka na kongresu ODS, jízlivém komentáři Jana Ornelly Schneidera a jak to vidím já.


Demokracie, kapitalismus a svoboda nemohou jít ruku v ruce, protože demo­kracie žádá spravedlnost, kapitalismus finanční zisk a svoboda zbavit se břemena odpovědnosti – z hlediska jejich podstaty řešíme chtě nechtě antago­nistické pojmy. Jedná se však o životně důležité orgány v jednom těle. A proto…

Demokracie, kapitalismus a svoboda existují v jednom těle stejně, jako víra, láska a naděje v jedné duši. Víra, láska a naděje mají odlišné zájmy, jdou často proti sobě, způsobují velké problémy, vnitřní konflikty, musí však existovat vedle sebe, dokud tělo dýchá, žádnou z nich nelze vyjmout anebo zabít.
Když vyjmeš anebo zabiješ demokracii, nebude svoboda ani kapitalismus; když zabiješ kapitalismus, nebude svoboda ani demokracie; když zabiješ svobodu, nebude demokracie ani kapitalismus. Je to stejné jako s vírou, láskou a nadějí pod jednou střechou v lidské duši.
Pokud je demokracie, kapitalismus a svoboda dána člověku z Vyšší moci, nelze do tohoto spojení zasahovat násilím, měnit rovnováhu.
Pokud byly vytvořeny člověkem proti Vyšší moci, pak ať Blažek sklapne a čert sper všechny politické strany. Půjde to i jinak!

ID

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.