Klaus byl (bude?) dobrý předseda

Zdroj: Martin ShabuPůvodní článek | Všechny komentáře

Václav Klaus to myslel dobře, udělal špatně a bude chtít pomník • Hospodářská orientace na Německo, Rusko a Čínu je dobrá cesta • O Číňanech, kteří vás mají rádi, když na ně promluvíte čínsky.


Václav Klaus je jediný člověk v tomto státě, který by se dokázal znovu postavit do čela politické strany, kterou stvořil, pročistit ji, obrodit, vyhrát naprosto jednoznačně volby a ve spolupráci s osvícenými lidmi typu např. Lenky Bradáčové vládou tvrdé ruky zarazit korupci.
Já chápu, že v období urychlené transformace totalitního státu na tržní hospodářství se kácel les a létaly při tom třísky, proběhlo to tak všude na světě. V malém státě my nepotřebujeme v čele nejsilnější politické strany nějakého mluvku, dobráka od kosti, umělce anebo pitomce… potřebujeme polovičního diktátora s vysokým IQ, člověka, jehož ego balancuje na hraně mezi rozeným vítězem a altruistou, což se nevylučuje a já to v mentalitě Václava Klause vidím.
Systém politických stran mi však nevyhovuje, politické strany bych zrušil a uvítal jednokomorový senát, složený z okresních hejtmanů, vzešlých z přímé volby občany s trvalým pobytem v daném konkrétním regionu. Plus prezident s velkými pravomocemi, nezávislá justice a církev odloučená od státu.

ID | 29.08.12 02:52

A co byste měl k dispozici pro českou ekonomiku raději – čínské kapitálové re­zervy v bilionech dolarů a ruské přírodní zdroje, anebo prašivinou nakažené americké banky? Sledujete, jak se vytváří drobné zóny volného trhu na hranicích Číny, Severní Koreje a Ruska?
Selinuxi, já mám Číňany a Rusy rád, nic proti těmto národům nemám a říkám to už drahně let, chce to trochu sledovat společenský cvrkot na České pozici, rotace místních článků o Rusku, Číně, Německu, Evropské unii a možnostech vzájemné spolupráce, vzájemného ekonomického propojení, se vedou řeči už delší dobu.

Jednou jsem v Brně, pozdě v noci, zabloudil do takové zámecké čínské restaurace. Jejich rodinné klany se vždy ke konci dne scházejí, společně večeří a štěbetají. Seděl jsem u vedlejšího stolu, pusto prázdno, a čekal na své Kungpao a pelyňkový likér. Číňané jsou velmi společenské bytosti, samotu vnímají s nepříjemným pocitem, přizvali mne ke svému stolu a zdvořile mlčeli, nechtěli hovořit čínsky před stolovníkem, který by jejich zábavě nerozuměl. Vyměňovali jsme si drobné, rozpačité pohledy. Odložil jsem příbor, nechal si podat hůlky, nabral kopičku rýže, popřál čuonin chaoui khau a nebylo co řešit. Číňani se zachechtali, lámanou češtinou popřáli dobrou chuť, podávali jsme si koření, sykali nad rozpálenými sousty, šramotili hůlkami, kdykoliv jsem nastavil ucho, přeložili mi, o čem po sobě kníkají anebo přešli na český paskvil.
Číňané jsou skvělí lidé, Selinuxi. Totéž platí o normálních Rusech anebo Ukrajincích, jsou dobrosrdeční a společenští, když si tě oblíbí, snesli by modré z nebe.

ID

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.