Pozitivní záblesk Klausovy amnestie

Zdroj: Andrej BabišPůvodní článek | Všechny komentáře

Amnestie jako vladařovo právo anebo historický přežitek? • Pokládám si otázku pod článkem Andreje Babiše, zabývajícího se hodnocením Klausovy amnestie.


Možná by nebylo od věci připomenout, že Andrej Babiš není etablovaný politik, ba ani politický aktivista… je to řadový občan, mecenáš, který si může podle svého gusta přisadit na kteréhokoliv politika vyzbrojeného mandátem, s jehož jednáním anebo postoji se neztotožňuje, stejně jako bloggerští kibicové Matějka anebo Vašina na iDNES. Jejich útoky na autenticitu Babišových anebo jakýchkoliv jiných bloggerských textů jsou projevem virtuálního deprivantství, máli někdo z nich potřebu přebíjet trumfy, nechť předvede vastní palebnou sílu a neškemrá o pomoc u šerifa administrátora.

Amnestii je možné vnímat zřejmě dvěma způsoby – jako ryzí vladařské gesto u příležitosti významného dne (a tečka), anebo impuls k rozsáhlým společenským dopadům.

Amnestie jako ryzí vladařské gesto není projevem povýšenosti, ale prosbou o lidské smíření, poskytnutí naděje může vyvolat nápravu. Zareagovat na takovou prosbu veřejným lynčem je osobním právem každého svobodného občana, přestože pravomoc udělit amnestii nikdy sám neměl a netuší, jak by taková pravomoc zacloumala s jeho vlastními hodnotami. Machiavelliho „rozděluj a panuj“ není zas tak úplně prázdná fráze, je docela těžké vytvořit si pouze v představách, co skutečně obnáší.

Amnestie jako impuls k rozsáhlým společenským dopadům je velice problematická, dokáže způsobit obrovské křivdy a má-li se takto v moderní demokratické společnosti vnímat, bylo by dobré zanechat vzájemného ubližování a institut amnestie okamžitě zrušit. Zřejmě patřila skutečně jen do středověku, kdy o demokracii a svobodě občana nemohla být žádná řeč a amnestie dávala určitý smysl.

Václav Klaus podle aktuálních informací odmítl ve sněmovně obhajovat svůj počin před vyslovením nedůvěry vládě na popud oranžových partajníků, škoda, docela by mne zajímalo, k jaké variantě výkladu amnestie by se odcházející panovník přiklonil.

ID

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.