Přiznání

Zdroj: Erika HájkováPůvodní článek | Všechny komentáře

Přiznám se, že stále častěji a rád pročítám aktuální (ale také archivované) články slečny Eriky Hájkové. V tomto okamžiku mám na mysli především cyklusy o zdraví, zdravém životním stylu etc. Erika Hájková se dotýká zajímavých témat, upozorňuje na zajímavé experty, s některými z nich se nepochybně osobně přátelí, což je inspira­tivní. Ačkoliv píše především pro svoji výsostnou čtenářskou obec, poslední dobou trefila některé z mých osobních strází, její články nepůsobí dojmem šikovného PR na prodej publikací, jedná se o dobře míněná doporučení. A to je důležité!

Zaujal mne například článek ohledně netradiční léčby oční vady. Nečetl jsem knihu Mizakarima Norbekova „Jak se zbavit brýlí, aneb zkušenosti hlupáka“, který doporučuje odložit brýle a posilovat oční svalstvo – já si ty brýle jednoho dne prostě rozsednul pod zadkem a nemaje ihned na nové, začal jsem u kompu zoufale mhouřit oči. A světe div se, během dvou dní jsem na potřebnou kratší vzdálenost zaostřil.

V činžovním domě mých rodičů žije oční primář, který naši rodinu občas vyšetřoval a prohlásil, že odkládat brýle zrak naopak poškozuje. Proti takovéto autoritě bych nik­dy nešel, ale taky je pravda, že měl na mysli zřejmě jen anomální vrozené oční vady (tupozrakost, cylindrické čočky) a problémy s dalekozrakostí, které vyžadují plusky, tj. brýle na čtení. Krátkozrakosti (mínusky) se toto sebepoškozování netýká, uženete si maximálně vrásky na tváři. A to je pro pochopení Norbekova docela podstatné.

Lidský tvor, jehož alter ego se díky životnímu stylu chronicky (téměř fyzicky) propojí s počítačem, postupem času zjistí, že digitální stroje mají duši stejně jako člověk, schází jim pouze svobodná vůle. Jak se chováte ke computerům, tak se chovají ony k Vám, jak uvažujete o computerech, tak uvažují ony o Vás, jak špatně hovoříte o computerech, tak ony o Vás „významně mlčí a vzdorují“.

Tohle nezjistíte za několik let, chce to věčnost. Pokud je respektujete a hýčkáte, po­kud jim věnujete lásku, jednoho dne Vám napoví, že k ochraně zraku můžete v přípa­dě laptopu důsledně používat ZOOM, operativně regulovat svítivost a především napíchnout druhý, nejlépe dvacetipalcový externí monitor. Nekoukat jen na patnác­tipalcový display, ale automaticky přehazovat texty na větší plochu a číst z větší vzdálenosti, tzn. střídat ohniskovou vzdálenost při zaostřování a rozlišování detailů. Nebolí to a neobtěžuje, jen vyžaduje změnit pracovní návyky, ovládnout klávesové zkratky (a taky drobnou investici do velkoplošného LCD).

Zaujal mne i tento aktuální článek. Přestože mám docela pevné zdraví a fyzickou kondici, před více než dvěma měsící jsem si díky vlastní hlouposti uhnal velice ne­příjemné únavové zranění. Pohly se mi kostičky nebo plotýnky v oblasti spodních tří obratlů, málo jsem pil během náročné dvanáctihodinové zátěže a něco se zvrtlo v pravém kyčelním kloubu a celé dolní končetiny, kam vystřeluje bolest až po prsty. Po několik týdnů doslova peklo, prášky proti bolesti a chlazení ledovou vodou. Moc jsem toho nenaspal a zhubnul o patnáct kilo, vrátil se na ideální BMI, což je však těž­ce vykoupená výhoda.

Jedná se o poškozený metabolismus? Skřípnutý kanálek nervových provazců v okolí esíčka? Po dlouhé době beru peníze a jedu do Kosmasu zakoupit doporučenou publikaci, uvěřil jsem, snad se za těch anoncovaných deset dní stane zázrak :) Každopádně frčím i k neurologovi.

Hyman Mark: 10-denní detox na vyrovnání hladiny cukru v krvi

ID

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.