Těch deset let opravdu vrchovatě stačilo, pane prezidente

Zdroj: Jan SchneiderPůvodní článek | Všechny komentáře

Pokusit se porovnat zásluhy Václava Havla a Václava Klause? Pro obyčejného smrtelníka neproveditelné, možná v den Posledního soudu, až nastane konec světa anebo politických stran.


Někdo pustí do hry 20.000 veksláků s nezdaněnými úsporami, někdo jiný otevřel vrátka věznice 20ti tisícům kriminálníků; většina z těch kriminálníků byla donucena ke spolupráci a donáší na spoluobčany, anebo našli práci v podsvětí.
Který z těch dvou to podělal víc? Ani jeden, oba dva udělali správný tah – dali všem lidem bez rozdílu novou šanci, každý ve své branži – Havel dal svobodu vězňům, Klaus dal svobodu vekslákům.

ID | 08.10.12 12:42

… pokud bych už přistoupil na vaši rétoriku, pak tady nešlo o vzpoury ve věznicích před svobodnými volbami ani o privatizaci v režii kriminálních struktur. Jednat se mohlo především o obrovské množství volebních hlasů, protože 20 tis. veksláků a 20 tis. kriminálníků pošle 40 tis. hlasů buďto ve prospěch porevolučního establishmentu anebo zpátky komunistům, prostě tam, kde to pomůže jejich vlastním zájmům bez ohledu na morálku. A to nepočítám rodinné příslušníky, známé a obecně souvěrce těchto lidských komunit… pak by to číslo konvergovalo hrubým odhadem možná k jednomu až dvěma miliónům volebních hlasů. A to už je rozhodující palebná síla pro výsledky tehdejších voleb. Souhlasíte?

ID | 09.10.12 00:56

Hodnotit zásluhy Václava Havla je nutné selektivně… což vy neděláte a chybně zobecňujete. Tu lafetu si rozhodně zasloužil, ovšem pouze za první volební období (ČR), pak měl odejít jak sliboval, dopustil se velké chyby, když v úřadu zůstal. Myslím, že se dá směle dovodit, že nebýt Havla ve druhém volebním období samostatného Českého státu, nebylo by Topolánka, Dalíka anebo Kalouska a podobných gaunerů ve vysoké politice, ty karty by se zamíchaly zcela jinak.

ID | 08.10.12 02:23

Havel po sobě nezanechal žádné umění, byl to formální textař, fascikl proslovů, které po sobě zanechal, jsou jeho vrcholným dílem v tom nejlepším slova smyslu. Byl jsem jedním z prvních, kteří se obdivu jeho divadelních scénářů otevřeně bránili, oceňuji však Havlovy rukopisy, které mají skutečnou filosofickou hloubku. Byl to frajer a humanista – to jsou slova, která jsem pověsil na zeď v den prezidentova úmrtí.
Pokud Václav Klaus shrábne provizi z Temelína, vrazí ji obratem do svého institutu anebo pomůže synovi s gymnáziem, vrátí to zpátky lidem, Klaus není typ člověka, který by si začal mazat rohlíky kaviárem. Já věřím na jeho velkou prozíravost.
Svým rozsahem světově ojedinělá amnestie může dlouhodobě perzekuovanému anebo kriminálem deprivovanému člověku pomoci od hodně velké frustrace, psychózy, která o dvacet let později po neúspěšné filmové premiéře údajně nastartovala sešup a skon. A Václav Havel byl poměrně těžce postižený psychotik, to rozeznal podle chování i amatér. Existují vnitřní muka, která se jen penězi vykoupit nedají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.