Václav Klaus naposled: Státník, nebo propagandista?

Zdroj: Petr NováčekPůvodní článek | Všechny komentáře

Jeden z mých nejcennějších úlovků – nick „nahodny kolemjdouci“ je totiž autor článku Petr Nováček, novinářská legenda, je to zřejmě poprvé v historii České pozice, kdy v chatu na někoho zareagoval.


ID | 02.01.13 15:10

1.) Upřímně vám můžu říct jen tohle…
2.) John Laughland…

  • Laughland dlouhodobě s Václavem Klausem spolupracuje, přispěl i do sborníku k jeho narozeninám a naposledy se s ním setkal v listopadu, kdy měl přednášku pro konzervativní Akci D.O.S.T. o tom, jak marxismus na západě zvítězil, zatímco v Rusku se obnovují tradiční hodnoty rodiny, práva, národní suverenity a vlastenectví.
  • Laughland odmítá pojímání Ruska jako Říše zla. Podle něho je to studenoválečnické vidění. V Rusku vidí pozitivní tendence. Poučilo se podle něj z toho, že zažilo dva kolapsy státu: zkolabování Sovětského svazu a chaos kolem finanční krize za Jelcina na konci devadesátých let.
  • „Rusové se stali velmi praktickými a pragmatickými a začali si uvědomovat důležitost státnosti, práva, vlastenectví a společnosti. Jejich zkušenost je pro nás poučná,“ říká Laughland.
  • Prezidentův přítel Laughland míní, že by Klausova budoucí role po skončení jeho mandátu mohla být ve sjednocování euroskeptiků napříč Evropou:
    „Nyní přišel čas pro státníka jeho typu, který sjednotí síly, jež jsou nyní mnohem více a více slyšet a jsou mnohem více přítomny v debatě napříč Evropou, které říkají naprosto zřejmou věc, že současný systém EU nás vede do katastrofy. Klaus před současným vývojem varoval desítky let předem a je jedinou hlavou státu v Evropě a jediným premiérem, který tak činil. Čili je pro Českou republiku velkým štěstím, že ho má.“

JVS | 03.01.13 19:54

Laughland?
Kritik myšlenky sjednocené Evropy jako ideologie původem fašistické a zároveň obdivovatel Putinovy autokracie. Přál bych jemu (i tuzemským slónním kremlofilům v čele s V.K.) dostatečně dlouhý výchovný pobyt v zepadlé ruské derevne, kde skutečným bohem je vodka a kde nemá místní náčelník o nic menší moc nad životy mužiků než jeho děd za Stalinových časů.
A Klaus sjednotitelem euroskeptiků ? Inteligentnější vtip než ten Kuberův (mohl by vystřídat Barrosa v čele EU). Klaus je pragmatik a je si dobře vědom svých limitů, pokud by se však přeci jen do něčeho takového pustil, byl by to šťastný okamžik EU. Autor zřejmě netuší, že V.K. účinně rozložil všechny spolky jichž byl kdy členem, samozřejmě s výjimkou těch, které byly ustaveny k jeho uctívání.

ID | 03.01.13 22:40

Díky za reakci, dá se s ní pracovat, zaměřím se pouze na její nejdůležitější část:
V.K. účinně rozložil všechny spolky, jichž byl členem.

Vzpomeňte si na školní družinu… sedělo tam na bobku 49 dětí, které se neuměly bavit, neměly o čem přemýšlet, lezlo jim to na nervy, nudily se a tak zlobily, domáhaly se vzájemné pozornosti anebo pozornosti paní vychovatelky jediným způsobem, který dokázaly ty jejich zakrslé mozečky realizovat – křičely, vzájemně se otravovaly, bouraly si kostky, tahaly se za vlasy, měly tak pocit, že nejsou na světě zbytečné…
… Až na jednoho – malého Vašíka. Vašík měl už jako dítě kupodivu o čem přemýšlet, pocházel z lepší rodiny, vystačil si sám a tudíž mohl být potichu, potřeboval se soustředit, protože už jako malé dítě dokázal snít a velice velice neurčitě tušil, že nebude na světě zbytečný.
Když Vašík vyrostl, založil spolek, stejně jako moho jemu podobných dětí. Do spolku postupem času vstoupili i lidé, kteří jako děti neměli o čem přemýšlet, o čem mluvit, lezlo jim to na nervy a nezměnili se pochopitelně ani v dospělosti, nudili se a tak jako dospělí lidé alespoň buzerovali, aby neměli pocit, že jsou ve spolku zbyteční. Buzerovali tak dlouho a tak usilovně, až se každý spolek, na který se ty malé zrůdičky a dnes již dospělí lidé zaměřili, rozhádal a rozpadnul.
No a ten Vašík, to je něco jako Václav Klaus, JVS, a těch 49 raubířů, to je něco jako vy – neuvedl jste nic, co by mělo hlavu a patu, ale znělo to přesvědčivě :)

JVS | 04.01.13 00:11

Mnoho slov a odpověď nikde
Opravdu si myslíte, že V.K. by byl schopen sjednotit tak nesourodou skupinu osobností jako jsou „euroskeptici“ ? Vzpomínáte si třeba, jak dopadla jeho mise do Irska (samozřejmě za peníze daňových poplatníků v ČR)?

ID | 04.01.2013 – 00:28

Moje odpověď implicitně zazněla a je naprosto jasná: Spolky nerozbíjejí lidé, kteří je zakládají anebo spoluvytvářejí, ale takoví, kteří jejich významu nerozumí. Takoví lidé jsou vždy v přesile a přesila v demokracii znamená jediné – buďto se většina naučí myslet a nechá se přivést k poznání, anebo nebude myslet a půjde to, bohužel, po zlém.

nahodny kolemjdouci | 04.01.13 21:33

Trefné! Asi se vám to přihodilo nechtěně, ale dost přesně jste charakterizoval jednu z příčin odmítavého postoje Václava Klause k EU. Tedy ke spolku do nějž nás sice přihlásil, ale teď by jej nejraději rozvrátil. Naštěstí ho ostatní vesměs ignorují, pokud jím tedy rovnou nepohrdají.

ID | 05.01.13 01:15

Jsem zastáncem federální Evropy a silných národních států, což rozhodně není Evropská unie ve stávající podobě. Moje původní stanovisko je zde.
PS: Vaše poznámka mi s určitým zpožděním došla v celém kontextu a máte pravdu, je to o něm, je to trefné a nebylo to mým záměrem, mířil jsem pouze na nick JVS.

JVS | 04.01.13 00:41

Pardon, já mluvil o jedné konkrétní myšlence, kterou jste citoval. Zdá se, že i Vy jste smířen s tím, že je nesmyslná, jen se lišíme v důvodech. Pamatuji si dost na to, abych vzhlížel k V.K. jako k Mesiášovi. A navíc nikoho takového nepotřebuji. Dobrý zbytek noci.

ID | 04.01.13 01:01

Uvažuju jiným způsobem, než vy, nestačí mi upínat se na jednu citovanou myšlenku, neumožňuje mi to mnohovrstevnatý způsob myšlení. Taky si hodně pamatuji, do extrémů zacházet umím (ta představa Mesiáše) jen proto, abych lépe pochopil „celou množinu“. Je to stejné, jako v matematické analýze, JVS, všední dny neprobíhají v extrémech.
PS: Klaus euroskeptiky sjednotit nemůže, jsou to z podstaty rebelové, kteří nesnáší opratě… ale může s nimi rozmlouvat, mohou se vzájemně inspirovat a hledat společné řešení, v jednotě a množství je síla, to říkal už ten jednookej hejtman :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.